Chociaż leczenie medyczną marihuaną w wielu kręgach nadal budzi kontrowersje i jest tematem tabu, to jednak trzeba zaznaczyć, że coraz więcej medyków oraz pacjentów jest zainteresowanych zakresem działania tego rodzaju naturalnych terapii. Cannabi Clinic stawia na kuracje konopne, które zalecane są jako wsparcie w niwelowaniu doraźnych objawów licznych chorób. Okazuje się także, że medyczna marihuana polecana jest przez niejedną klinikę leczenia bólu jako metoda uśmierzania takich dolegliwości o różnym stopniu natężenia. Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy w zakresie terapii kanabinoidami. Wszystko po to, by każdy pacjent mógł podjąć świadomą i racjonalną decyzję o wyborze sposobu walki z przykrymi objawami różnego rodzaju schorzeń.

Medyczna marihuana w praktyce

Medyczna marihuana to ta, która stosowana jest w terapiach leczniczych. W żadnym przypadku nie można mówić tutaj o środkach odurzających. Terapie konopne wykorzystywane coraz częściej w medycynie, zawierają marihuanę o niskim stężeniu THC, za to wysokim CBD. Ta nie ma działania psychoaktywnego, za to działa relaksacyjnie, a nawet przeciwdrgawkowo, uspokajająco i przeciwzapalnie. Tego rodzaju konopie siewne można w Polsce hodować legalnie, jednak w tym celu trzeba uzyskać specjalne pozwolenie.

Leczenie konopne następuje przy zastosowaniu medycznej marihuany w różnej postaci. Przychodnie terapii konopnej zalecają ją w formie suszu, oleju, soków, herbat, nalewek, kapsułek do bezpośredniego spożycia bądź pasty lub maści do stosowania miejscowego. Różne formy zawierają inne stężenie CBD oraz THC. Wszystkie powinny być proponowane indywidualnie, uwzględniając potrzeby pacjenta.

Gabinet terapii konopnej – kiedy warto odwiedzić?

Decyzja o leczeniu medyczną marihuaną musi być podjęta świadomie, a pacjent powinien być przekonany o dobroczynnych właściwościach takich kuracji. Co ważne, leczenie konopne nie ma na celu niwelowanie przyczyn choroby czy zwalczenie schorzenia, ale raczej łagodzenie najbardziej przykrych dolegliwości, jakie w związku z ich występowaniem się pojawiają. Jak potwierdza poradnia bólu Cannabi Clinic, takie kuracje wspierają przede wszystkim uśmierzanie bólu. Ten może mieć różne nasilenie i występować w obliczu różnorodnych chorób. Istotne jest to, że terapie marihuaną coraz częściej stosuje się w przypadku chorób przewlekłych o zaawansowanym już stadium oraz w ramach leczenia paliatywnego. Chodzi o to, by pacjent mógł odczuwać optymalny komfort u schyłku życia.

Choroby, w których wskazana jest terapia konopna

Czy wiesz, że choroby, w przypadku których niejedna klinika leczenia bólu zaleca terapie medyczną marihuaną to schorzenia z różnych dziedzin medycznych? Jej działanie potwierdzają najlepsi eksperci ze świata medycyny. Tym samym, medyczna marihuana staje się pomocna w przypadku chorób, takich jak:

  • stwardnienie rozsiane (terapia konopna łagodzi napięcie mięśni),
  • padaczka różnego typu (marihuana zmniejsza liczbę ataków),
  • nowotwory (łagodzi ból w zaawansowanych stadiach choroby, rozluźnia),
  • Alzheimer (podobno opóźnia procesy postępowania choroby),
  • cukrzyca (leczenie konopne wspiera zapobieganie stanów przedcukrzycowych),
  • zmiany skórne, w tym łuszczyca (medyczna marihuana coraz częściej jest składnikiem kremów i preparatów stosowanych do pielęgnacji skóry).

Poradnia bólu, która jest jednocześnie centrum wsparcia terapii konopnej, uznaje, że medyczna marihuana powinna być standardem w ramach niwelowania bólu bez względu na przyczynę jego występowania. Terapie konopne łagodzą ból onkologiczny, wywołany zaawansowanym stadium choroby przewlekłej, ale też nagłym urazem czy w procesie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym. Medyczna marihuana coraz częściej sprawdza się w leczeniu paliatywnym, kiedy istotą nie jest koncentracja na wyleczeniu, bo na to już nie ma szans, ale raczej działania zmierzające ku zapewnieniu najlepszego możliwego komfortu funkcjonowania pacjenta u schyłku życia.

UWAGA!!!

Terapia z zastosowaniem medycznej marihuany nigdy nie powinna być stosowana „na własną rękę”. Co więcej, takie preparaty dostępne są jedynie na receptę i można je nabyć w wybranych aptekach. Nie zaleca się działania samodzielnego, ponieważ kuracje konopne powinny być dobrane przez specjalistę. Lekarz bierze pod uwagę ogólny stan pacjenta, chorobę, na którą cierpi i jej stadium zaawansowania. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i analizie dokumentacji medycznej, udaje się dobrać właściwe dawkowanie. Cannabi Clinic to poradnia, w której pracują lekarze wspierający pacjentów, którzy decydują się na terapie konopne. Warto zapisać się na pierwszą wizytę konsultacyjną, by poznać wszelkie szczegóły dotyczące takiego leczenia oraz możliwe efekty. Specjaliści z Cannabi Clinic oferują też wizyty domowe dla chorych, którzy nie mają możliwości odwiedzić gabinetu osobiście w Warszawie przy ulicy Powązkowskiej 44. Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych naturalnymi metodami łagodzenia przykrych objawów bólowych wszelkich schorzeń.